2018 Selection

We are happy to list here the first selection for the Hollywood Art and Movie Awards.

You can download the Nomination Laurels below and on our FilmFreeway Laurel Center.

 

NOMINATED FOR BEST FEATURE FILM

Dad where are you I am lost, directed by Ahmet Karaman, TURKEY

Anonymous Zombie, directed by Richard MacQueen, CANADA

Zelos, directed by Jo-Anne Brechin, AUSTRALIA

 

NOMINATED FOR BEST INTERNATIONAL SHORT FILM

Out of Town, directed by Leann Lei, USA

Hush, directed by Rudy Harlan, USA

Sea Monsters, directed by Matt Landsman, USA

Control CE, directed by Chad Bolling, USA

Blame, directed by Bita Elahian, USA

 

NOMINATED FOR BEST FRENCH SHORT FILM

Rendez-vous, directed by Thibaud Chaufourier and Jimmy Boutry

Ici ou là-bas, directed by Pauline Mabille

 

NOMINATED FOR BEST ANIMATED SHORT FILM

After Midnight in asphalt jungle, directed by William Charles, UK

The Artist and the Kid, directed by Sasank Dhulipudi, Deepak Chandramohan and Charlotte Brun, INDIA

Overweight, directed by Alice Chang, USA

 

NOMINATED FOR BEST MUSIC VIDEO

Green Day : Troubled Times, directed by Manuel Viqueira Carballal, SPAIN

Cheshi : Sentimental, directed by Daniel Wyland, USA

Pull Up, directed by Khris Burton, MARTINIQUE

 

NOMINATED FOR BEST EXPERIMENTAL FILM

Inner Journeys, directed by Anthony DiBartolo, USA

Curing Albrecht, directed by Morgann Runacre-Temple and Jessica Wright, UK

 

NOMINATED FOR BEST DOCUMENTARY

The Vision, directed by Morgann Runacre-Temple, Jessica Wright, USA

Friends For Life, directed by Philip Curcuru, James Ceribello and Lou DiNatale, USA

 

NOMINATED FOR BEST STUDENT SHORT FILM

A Very Merry Unbirthday, directed by Kiyanoush Jahaandideh, USA

Girls N’ Boyze, directed by Madeline Jordan, USA

Newborn, directed by Nathan Thomas, Sam Cobean, USA

Your Smell, directed by Jiajie Li, USA

 

NOMINATED FOR BEST SCRIPT

Never Loving David, by Kelly Jean Karam, USA

The Shelter, by Bob Caso, USA

Lilith The Vampire, by Jose Padilha, Yoya Wursch, BRAZIL

Pride Jewel, by Armen Dilanchian, USA

NOMINATED FOR BEST SCORE

Airship Duel, by Enrique Ponce, USA

Papa, by Mark Daniel Dunnett, USA

Inside The Walls, by Ivan Sintsov, RUSSIA

The Chess Player, by Alejandro Vivas Puig, SPAIN

 

NOMINATED FOR BEST ART STILL PHOTOGRAPHY

Surfs Up, by Grace Marrero, USA

China, by Emma Sywyj, UK

Faces of the Earth, by Merthan Kortan, TURKEY

 

 

 

Not all the films may screen during the festival, depending on the filmmakers attending and the slots available at the venues. Please check the detailed program when available.